Trendy w aranżacji wnętrz, które warto znać w 2025 roku

1. Naturalne materiały
Wciąż rośnie popularność naturalnych materiałów, roślinności i harmonii z otoczeniem. Drewno, kamień i roślinne dekoracje to elementy, które sprawiają, że wnętrza stają się bardziej przyjazne dla użytkowników i środowiska. Warto eksperymentować z mieszanką mebli vintage i nowoczesnych, rzeźbiarskich oraz rzemiosłem— pomyśl o ręcznie rzeźbionym drewnie, naturalnym kamieniu, tkanych tkaninach i postarzanych metalach, które generują poczucie ciepła.

Projekt wnętrza: Erin King. Zdjęcie: Lee @ Robbins Photographic
2. Kolorystyka
Ciepłe ziemiste kolory
Beże, brązy, oliwkowa zieleń oraz stonowane odcienie terakoty zastępują chłodne szarości.Proponowana paleta barw inspirowana naturą, ma za zadanie wprowadzić do wnętrza spokój i przytulność.
Kolor 2025 roku, wybrany przez Instytut Pantone, to „Mocha Mousse” – ciepły, przytulny odcień brązu, który przywołuje skojarzenia z aromatyczną kawą i czekoladą. Takie barwy wprowadzają do wnętrz atmosferę komfortu i spokoju. Kolor ten zdecydowanie może sprawdzić się we wnętrzach przez wiele lat.

Projekt wnętrza: Studio Iskry. Zdjęcie: ONI Studio.
Poza kolorami ziemi należy zwrócić również uwagę na kolory, które bardzo mocno wybijają się w przestrzeni aranżacji wnętrz, mianowicie butelkowej zieleni oraz zmysłowego burgundu. Są to kolory, które zdecydowanie nadają wnętrzu wyrafinowanego charakteru.

Projekt wnętrza: Kick.Office. Zdjęcie: Giulia Benedetta Costa.
Szalona rebelia.
Fani mocniejszej, żywszej kolorystyki i wyrazistych form również znajdą coś dla siebie. Odcienie żółci, niebieskiego, czerwieni czy różu coraz częściej goszczą wśród projektantów mebli, lamp i innych elementów dekoracji wnętrz.

Projekt wnętrza: bo/sko studio. Zdjęcie: Tom Kurek
3. Modularność
Coraz częściej projektanci stawiają na meble i rozwiązania, które można łatwo dostosować do zmieniających się potrzeb mieszkańców. Składane stoły, przesuwne ściany i wielofunkcyjne meble to odpowiedź na dynamiczny tryb życia.
Kiedy myślę o modularności w pierwszej kolejności przychodzą mi na myśl sofy modułowe. Sofy modułowe to idealne rozwiązanie dla osób ceniących elastyczność w aranżacji wnętrz. Dzięki możliwości dowolnego łączenia segmentów, można je dostosować do różnych układów pomieszczeń oraz indywidualnych potrzeb użytkowników.
4. Nowoczesna nostalgia
Powrót do estetyki lat 70. i 80., ale w nowoczesnym wydaniu. Krągłe kształty, welurowe tapicerki i retro dodatki w połączeniu z minimalistycznym podejściem tworzą unikalny styl, który łączy przeszłość z przyszłością.
Meble vintage nadal mają swój wpływ na świat designu. Jest to nielada gratka dla fanów szperania w komisach z meblami vintage czy tzw. „pchlich targach”. Niejednokrotnie można trafić na prawdziwe perły.

Projekt wnętrza: Mat Kubaj, Zdjęcie: ONI Studio
5. Zrównoważony design
Projektanci coraz częściej sięgają po materiały z recyklingu i odnawialne surowce, aby stworzyć ekologiczne i stylowe dodatki, akcesoria, meble, czy szerzej patrząc – całe pomieszczenia.
Jest to filozofia działania, która osobiście bardzo mnie cieszy. Widzimy, że wielu projektantów i designerów kierują się nią już od dobrych kilku lat. Nie ma bowiem nic gorszego, niż masowa produkcja mebli, akcesoriów bez większego namysłu, w jaki sposób odbija się to na środowisku naturalnym.
6. Indywidualizm
Projektanci zdecydowanie stawiają na ekspresję osobistą.
Niesamowicie sprawdza się tutaj powiedzenie Coco Chanel, iż „moda przemija, styl pozostaje”.
W kreowaniu przestrzeni do życia ważniejsze jest nasze osobiste odczucie przebywania w danym wnętrzu, niż same trendy. Indywidualność bowiem zawsze będzie tym, co wyróżni nasze wnętrza.
Widzimy, że coraz większy akcent kładziony jest przedmioty osobiste takie jak zdjęcia, obrazy, pamiątki z podróży czy rękodzieło, bezpośrednio rezonujące ze stylem życia właścicieli.

Projekt wnętrza: Framework Studio, Zdjęcie: Kasia Gatkowska Photography